top of page

OKOLICA

Sosnowy Taras Logo

ROZTOCZE

OKOLICA
A więc odkryliście nasze Roztocze - Rezerwat Biosfery UNESCO!  Lasy, pola, rzeki i cisza, brzmi cudownie, prawda? Tylko, co tu robić?
Poniżej znajdziecie naszą listę ulubionych atrakcji oraz aktywności w okolicy zarówno tych latem jak i zimą. 

KAJAKI

Na Roztoczu znajdują się dwie rzeki, po których organizowane są spływy kajakowe: Tanew i Wieprz. W zależności od chęci i sprawności fizycznej spływy mogą trwać od 2h nawet do kilku dni.

Różne odcinki rzek ukażą wam zupełnie odmienne krajobrazy: lasy, pola tytoniu, łąki. Ja najczęściej spływam na odcinku Paary-Rebizanty, gdyż jest to moim zdaniem najciekawszy odcinek, w dużej mierze biegnący przez lasy z powalonymi drzewami, tamami bobrów i możliwością przystanku w połowie drogi w Sosnowym w celu uzupełnienia zapasów.

LATO

ROWERY I SPACERY

Roztocze jest idealne zarówno dla miłośników pieszych wycieczek, jak i rowerowych. Oprócz wielu oficjalnych tras okoliczne lasy pełne są dróg używanych przed leśników oraz spokojnych dróg wiejskich. W okolicy znajduje się kilka wypożyczalni rowerów, a strona Traseo.pl wskaże wam wszystkie ukryte ścieżki i drogi.

Jednym z bardziej znanych odcinków szlaku Szumów to trasa z parkingu w Rebizantach wzdłuż rzeki na polankę przy sklepiku o wdzięcznej nazwie „Gargamel”. Podczas spaceru można podziwiać główną atrakcję regionu-progi skalne na rzece Tanew tworzące malownicze kaskady. Od dźwięku spadającej wody nazywają je “szumami” bądź “szypotami”. Sklep „Gargamel”, góruje na Szumami i można zaopatrzyć się tam w co nieco. Odkąd pamiętam, jest prowadzony przez lokalną rodzinę. W sezonie można tam dostać kiełbaski z ogniska, lody, piwo itp.



Trasa: https://www.traseo.pl/trasa/szumy-z-parkingu-do-gargamela
 

LINIA BUNKRÓW MOŁOTOWA

Na Roztoczu można znaleźć schrony bojowe z czasów II wojny światowej. Jest to pas sowieckich fortyfikacji wzdłuż linii demarkacyjnej z III Rzeszą, wytyczony po rozbiorze Polski w 1939 r. na mocy Traktatu o granicach i przyjaźni. Do większości bunkrów można wejść, jednak trzeba mieć odpowiedni sprzęt i wiedzę.

Aby zobaczyć kilka z nich, polecam wędrówkę na najwyższy szczyt okolicy: Wielki Dział.



https://www.traseo.pl/trasa/bunkry-linii-molotowa-wielki-dzial

ZAMOŚĆ - UNESCO!

Jeśli macie ochotę pozwiedzać to polecamy całodniową wycieczkę do Zamościa, jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów polskiej architektury renesansowej. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. Zamość otoczony typowymi fortyfikacjami bastionowymi założony został przez Jana Hetmana III Zamojskiego. Większość zabudowy stanowią renesansowe kamienice, a Katedra (d. kolegiata) należy do najwybitniejszych osiągnięć architektury późnego renesansu. W mieście jest wiele restauracji i barów. Zimą przed ratuszem funkcjonuje lodowisko. Poza obrębem Starego Miasta znaleźć można centra handlowe i kino.

 

Miasto ma kilka lokalnych palarni kawy, więc jeśli lubisz kawę, zajrzyj do jednej z nich. Spróbuj Galicyja Cafe na Starym Mieście lub kawiarni Vero przy głównym dworcu autobusowym (moja ulubiona kawa).

 

Miejsca warte odwiedzenia: Rynek, Katedra, Synagoga, Apteka Rektorska, szczyt Nadszańca (mury obronne), Arsenał

ROZTOCZAŃSKI PARK NARODOWY I ZWIERZYNIEC

Roztoczański Park Narodowy

 

Park obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza, a Zwierzyniec jest jego stolicą. Świetnie zachowana przyroda jest oczywiście główną atrakcją, ale oprócz tego polecamy zajrzeć do Browaru Zwierzyniec, hodowli koników polskich oraz nad Stawy Echo.

 

Browar

Budynek główny browaru w Zwierzyńcu znajduje się przy ulicy Browarnej 7. Browar został założony przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego na początku XIX wieku. Na początku w budynkach warzono piwo angielskie typu porterowego.

Aktualnie w browarze warzone jest piwo Zwierzyniec, którego można również skosztować w barze znajdującym się na terenie zakładów. Dostępne są dwie marki piwa Zwierzyniec: Zwierzyniec Pils oraz Zwierzyniec Premium.

 

Koniki polskie

Koniki polskie pojawiły się nad stawami Echo w Zwierzyńcu w lipcu 1942 roku. Wtedy powstała hodowla rezerwatowa, którą nazwano „Ostoja”. Około 2 km od Zwierzyńca znajduje się wieża widokowa, z której można oglądać koniki polskie.

 

Stawy Echo w Zwierzyńcu

Idealne miejsce na kąpiel i spacery. Stawy są położone wśród lasów. Wokół znajduje się drewniana kładka, a przy brzegu piaszczysta plaża.

WINNICE

W czasach, kiedy prawie każdy region w Polsce ma swój mały browar kraftowy, Roztocze ma swoje małe winnice. Tereny roztoczańskich wzgórz posiadają swoje winiarskie tradycje, nie tylko przedwojenne. Obecnie, uprawa winorośli przeżywa swój renesans na tych terenach. Winnice rozłożone są malowniczo na skłonach roztoczańskich wzgórz. Roztocze może się poszczycić największą liczbą dni słonecznych w kraju, co szczególnie sprzyja uprawie winorośli. Trzy z roztoczańskich winnic powstały w okolicach Roztocza Zachodniego  Komodziance, Komodziance Góry i w Lipowcu, dwie kolejne rozlokowane są na Roztoczu Środkowym w rejonie Czarnowody i Grabnika Górnego. W zasadzie wszystkie roztoczańskie winnice działają w oparciu o gospodarstwa agroturystyczne ich właścicieli i oferują degustację wina połączoną ze zwiedzaniem winnicy, poznawaniem tajemnic prowadzenia winorośli i procesu wytwarzania wina.

BUDOWNICTWO SAKRALNE

Jeśli lubicie stare budownictwo sakralne, to dotarliście we właściwe miejsce. Tuż przy ukraińskiej granicy, w Radrużu, znajduje się najładniejszy i najcenniejszy zespół cerkiewny w Polsce. Drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy, wzniesiona w 1583 r. jest najstarszą w Polsce i została wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bełżec, Tomaszów Lubelski, Krasnobród oraz Górecko Kościelne również powinny się znaleźć na waszej liście!

GRZYBOBRANIE

Okoliczne lasy obfitują w grzyby oraz owoce leśne. Zbieractwo jest popularne w okolicy więc nawet jeśli nigdy nie próbowaliście, to polecam pogawędkę z lokalnymi miłośnikami tej dyscypliny, na pewno pomogą!

CO ROBIĆ NA ROZTOCZU ZIMĄ?
ZIMA

NARCIARSTWO BIEGOWE

Nawet jeśli nigdy nie próbowaliście narciarstwa biegowego, to będąc w naszych okolicach, zdecydowanie powinniście.

 

Tomaszów Lubelski jest stolicą narciarstwa biegowego województwa lubelskiego. Narciarstwo biegowe jest jedną z bardziej intuicyjnych dyscyplin sportowych, więc nawet najbardziej oporni powinni dać sobie radę.

Na Siwej Dolinie są trasy do uprawiania narciarstwa biegowego oraz szkółka i wypożyczalnia sprzętu. Początkiem tych tras jest stadion sportowy i oświetlony tor nartorolkowy (z możliwością jazdy na wrotkach) znajdujący się na terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji “Tomasovia”. Wyznaczono 6 tras o długościach od 1 do 5 km. Trasa o długości 1200 metrów jest w pełni oświetlona do godz. 22:00

KULIG

Jeśli tylko zima dopisze, kuligi połączone z ogniskiem i zjeżdżaniem z górki na workach z sianem są, jedną z ulubionych zimowych atrakcji Roztocza. W okolicy jest kilka firm zajmujących się organizacją zarówno okolicach Suśca, jak i Zwierzyńca. Nie zapomnijcie tylko rzucić śnieżką w sanie z przodu ;p

LODOWISKO W ZAMOŚCIU

Marzy wam się wizyta na lodowisku z tłem jak z filmu? Nie ma lepszego miejsca niż Zamość. Zimą na samym rynku przed ratuszem otwarte jest lodowisko. Otoczone pięknymi kamienicami wygląda magicznie zarówno dniem, jak i nocą. Od kilku lat Zamość również może pochwalić się wspaniałymi instalacjami świątecznymi i jarmarkiem świątecznym!

STOK NARCIARSKI - JACNIA

Może nie są to Alpy ani Tatry, ale jeśli szukacie, niedużego stoku do nauki to ten w Jacni powinien być w sam raz. Dodatkową atrakcją stoku jest możliwość zjeżdżania na pontonach śnieżnych po specjalnie wyprofilowanym torze. Obok znajduje się restauracja, szkółka i wypożyczalnia sprzętu.

SPACERY ZIMOWE

Kto powiedział, że sezon spacerowy kończy się pod koniec lata? Roztocze z największą ilością słonecznych dni w kraju nawet zimą idealnie nadaje się na piesze wędrówki. Jak dla mnie nie ma nic przyjemniejszego niż zimowy spacer po białym puchu zakończony kubkiem grzanego wina przed kominkiem.

bottom of page